NavigationКанадска кујна

 

 

 

 

 

 

 

Староседелците, Индија­н­ците и Ескимите ги создавале основите на канадската кујна: пеммицан (мешавина од суво месо), месото од бивол, дивата репка и дивиот ориз сеуште не се заборавени. Денешната кујна се развила под влијание на народите кои живеат во Канада, а денес тоа се етноси од речиси сите делови на светот.

Квебек
Вината, одгледувањето на јаболка, крушки и сливи, одгледувањето на шатки, јагнешкото месо, јаболковиот сок, печурките се само некои од производите кои се конзумираат во Квебек. Тука навистина добро се јаде. Жителите се мајстори во подготвување на морски плодови, риби и школки. Некои од класичните рецепти се вброени во оваа кујна, а заштитен знак е питата со морски плодови.
Онтарио
Специфичноста на микроклимата, посебно во деловите покрај езерата, влијае врз богатството и разновидноста на пло­довите од земјата и езерата. Најголем род даваат јаболката, а во јужниот дел на Онтарио се одгледуваат и праски, сливи и грозје.
Во овој регион се произведува и познатото слатко “ледено виноАриал (ице њине). Грозјето се собира замрзнато, на темпе-ратура од околу -10 степени, најчесто за време на ладните ноќи во февруари, кога на знак на сирената се будат винарите кои заминуваат на берба. Британска  Колумбија
Најпознатиот кана­дски регион, кој граничи со Пацификот, познат е и како предел богат со лососи. Ле­т­ниот улов се суши, замрзнува, чади или конзервира и се јаде во текот на целата година.
Градот Ванкувер, стар само стотина години, нема долга кулинарска традиција и е подложен на многу влијанија: лесните вкусови од западното крајбрежје се мешаат со азиската гастрономска култура на бројните заедници на доселеници. Благата клима создала идеални услови за природен начин на  одгледување на зеленчукот и овошјето, така да староседелците немале потреба да се занимаваат со агрокултура.
Лососот и морските плодови најчесто завршуваат како јадења на скара.Њуфаундланд и Лабрадор
Најисточниот регион први го откриле Викинзите пред 1000 години, а подоцна и француските и португалските рибари во потрага по бакалар. Исхраната се темели на риби и школки: варени, печени, или на скара, а десертите се подготвуваат од вкусните диви бобинки.
Летото е време на фестивали, кога се слават и сите локални производи: октопод, јагоди, боровинки, а ниту една свеченост не поминува без силниот рум, по кој овој регион е познат.

Нова Скотија
Топлиот јастог со растопен путер, топлата пита со боровинки, густата крем-супа со морски плодови се дел од гастрономските изненадувања во Нова Скотија каде се забележливи влијанијата на француската, англиската, германската и шкотската кујна.
Школките, рибите сабјарки, скушите, лососот, раковите и бакаларот од Нова Скотија се познати во целиот свет.
Во традиционалните јадења спаѓаат питата со пилешко и рендано сирење, јадењата пржени на тава, паштетата од зајак, колбасите. Десертите се подготвуваат од бобинки, шумско овошје и јаболки.

Алберта
Алберта е синоним за одгледување на добиток, посебно на говеда и бизони. Печениот грав, јадењата на скара, дивиот ориз и јачмен се дел од гастрономската традиција на овој регион.
Праирие Оѕстер (коктел од свежи јајца, Њорцестерсхире сос, посолен и попарен) исто така е еден од симболите на овој регион, а тој се користи и како лек против мамурлукот.

Манитоба
Традиционалната исхрана, која вклучува бизони, дивеч, риба, диво овошје и житарки, сеуште е присутна на менито. Трговците со крзна го донеле сплесканиот леб печен над оган, на кој понекогаш му се додава суво овошје или бобинки, а се одржала и традицијата на чадена риба и месо.
Со текот на времето во Манитоба се населиле доселеници од целиот свет и нормално со себе ги донеле и дел од своите гастрономски обичаи.
Винипег е денес мултикултурен град во кој е подедакво лесно да се најде јапонско суши како и италијански “џелато”.
Во францускиот дел на градот може да се пробаат хранливи француско-канадски јадења како супа од грашок и слатки пити, див ориз, или десерти со боровинки.
Доколку претстојувате во овој регион секако треба да ги пробате топчињата полнети со компир и сирење, кои се служат со кисела павлака, густите чорби, тестенините и колбасите.
Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.