NavigationХрана и Вино бр. 14

М А Ј
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Јајца во зелен сос  
Корпички од јајца
Лута салата
Страчатела крем супа
Неаполска салата
Полжави на бургундински начин
Пролетен омлет со Äржан леб
Полнети јајца со рен
Јајца со бешамел сос
Македонска кајгана со сирење и печени пиперки
Омлет Дон Жуан
Салата Ана Мари
Јајца во сос од павлака
Јајца во сос од ајвар

ЗА ИЗЛЕТ

Јаре на ражен
Лепчиња под вршник
Таратур
Мешано месо во марамица на скара со гарнир
Зеленчук на скара
Пинџур за излет
Јагнешко под вршник
Грав во грне со салата од пиперки

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Велингтон рамстек
Полнет јагнешки бут
Роловано јагнешко со зеленчук
Миризлива јагнешка плешка
Ролат од пилешко
Велигденски кременадли
Јагнешка капама со млад кромид
Шницли со сирење
Јагнешки лонец
Мускул на старински начин
Ловечки паприкаш
Пролетна јанија
Велигденска тава
Сремски ѓувеч
Брезјански шницли
Шарени крукчиња од пилешко
Копани во соја сос

ДЕСЕРТИ

Ледена пудинг торта
Руска пита
Непечен крем ролат
Пита од јогурт
Посна торта Владислава
Прелиен колач
Свечена торта
Валдорф пудинг
Бомбици од бадеми со печени компири
Дипломатски пудинг
Династија
Бразилци
Кошнички
Шарлота торта од лимон
Ролат од кикиритки
Портоколада коцки
Индијанер торта
Жолт колач
Брзи гонзалес
Јапонски ветар


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.