NavigationХрана и Вино бр. 15

Ј У Н И
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Печурки ројал
Сирење во маслиново масло со зачини
Уштипци од ориз и туна
Рижото со јајца
Шпанска пита
Торта од шампињони
Пролетен ролат со фил од зеленчук
Паштета од лиснато тесто
Панцероти од лиснато тесто со шунка
Умно искористено лиснато тесто
Пилешка пролетна супа
Пилешко на свечен начин
Загребски ајгемахтек
Пилешки крилца со пармезан
Пилешка кисела чорба
Солен ролат со топчиња
Солена бајадера
Солени целуфки
Солена торта со похувани пиперки

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Маршалови шницли
Мрзлив гулаш
Кордон бло со косовски бирјан
Салтимбока А ла романа
Венец од ориз со пилешко
Корзиканска тава
Крфска паштицада
Пилав со пилешко
Бифтек во тесто со зеленчук
Ролат од пилешко со спанаќ и јајца
Фламбирани морски плодови во паштета од лиснато тесто
Полнет телешки котлет во лиснато тесто
Пилешко на битолски начин
Пилешко филе на сицилијански начин
Пилешки раженчиња априкот
Бродет од кокошка
Манастирски ѓувеч

ДЕСЕРТИ

Франкопанска торта
Полжави од ананас
Венец од афион
Ролат со бадеми
Гријаж плочки
Благ киш лорен
Кох од ориз
Сутлијаш со крем од вино
Сутлијаш со овошен прелив
Зебра коцки
Принцезиниот венец
Жу жу торта
Италијанска лешник торта
Пуф торта
Ројал ананас торта
Чоколадна плазма торта
Полнети корнети
Шприц крофни
Розе торта


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.