NavigationХрана и Вино бр. 16

Ј У Л И
А В Г У С Т
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Мусака од макарони
Полнети похувани палачинки
Црвено рижото
Макарони во сос од печурки
Салата од октопод со зеленчук
Ролат со лосос
Кинески шпагети
Мексиканска салата од лигњи
Пирошки со обланда и сусам
Ролади од сардини
Модар патлиџан со туна
Палачинки со блитва
Солена пита од леб
Модар патлиџан а ла кварнер
Полнет кромид со печурки
Оречита а ла пизајола
Похуван карфиол паризиен

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Телешка сарма во марамица
Запечени шницли и кнедли од сирење
Свински црн дроб во кисела павлака
Малку поинакво пилешко соте
Похувани копани на старовиенски начин
Полнети лигњи на јадранкин начин
Шкарпина црески начин
Лосос во вино со печурки
Тава со сардини
Пастрмка на унгарски начин
Бограч со њоки
Кременадли во салса верде сос
Златиборска мучкалица
Турска турли тава
Прочуено грне
Мисиркини гради во сос од вишни
Полнети пиперки со печурки во сос од дом.
Соседска зелка
Чушпајз
Прочуено грне
Грдобина во сос од шкампи

ДЕСЕРТИ

Француска ледена торта
Прилепски курешки
Матроцен шнити
Мозаик торта
Јастучиња со џем
Палачинки без грев за подобра мажачка
Ролат со сусам
Бел бисквит
Лист коцки
Торта руска салата
Нугат коцки
Јадро обланда
Милк шнити
Дунавски бранови
Кадаиф
Штрудла од јаболка со вино и чоколада
Сладолед торта од ананас
Пржен ананас во сос од ванила
Труфел торта


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.