NavigationХрана и Вино бр. 18

О К Т О М В Р И
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Мексикански омлет
Туна тостадос
Омлет со печурки во лепиња
Каталонска чорба
Пита гужвара со спанаќ
Таштина пита со печурки
Печени паштети
Медитеранска пита од тиквички
Бели пифтии
Ќофтиња од тиквички
Руска салата од риба
Бовчи со мелено месо
Чорба од шпаргли
Пилешка паштета
Ратарска чорба
Поширани јајца
Француска супа од кромид
Шпагети Ала Матриќана
Пикантни пилешки крилца со сос од рокфор

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Свинско филе на кајмак
Лавовска глава
Полнета кременадла
Телешки бифтек Монсињор
Пилешко на нормандиски начин
Ослич со печурки и павлака
Запечен зеленчук со сос од сирење
Јунешки ролати со зеленчук Жилиен
Јунешко со мајонез од туна
Шницла Дијана
Пиле на провансалски начин
Похувана пастрмка
Пикантни топчиња од свинско
Пастрмка на македонски начин
Свинско на вилтшаерски начин
Динстано јунешко на француски начин
Свинско со вино и пиперки
Сечкано јунешко со кромид
Шарпланински двојник
Филе Соте Строганов

ДЕСЕРТИ

Парфе од мед и афион
Штрафтаста парфе торта
Бајадера со лешник
Брза баклава
Колачод круши со карамел
Чоколаден ролат
Еклери со кафе
Виенски прсти
Плочки со ореви
Срциња
Локум од диња
Торта од банани на домашен начин
Љубона прегратка
Моцарт бомбици
Фритули со овошје
Торта од лешник
Шарен ролат
Волшебен колач од лимон
Дански колачи
Ронет колач со сливи


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.