NavigationХрана и Вино бр. 20

Д Е К Е М В Р И
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Гурмански колачи
Домашни крањски колбаси
Шарена палента
Пикантни шпагети со сланина
Пеперутки во тиква
Рижото со пилешки дроб
Пита со пиперки
Пржени гирици со сос од домати
Сиромаки
Цацики чорба
Печурки на андалузиски начин
Канапеи
Леб фокација
Риминска лепиња
Мусака од бајат леб
Леб од интегрално брашно
Селски леб
Млечно печиво

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Телешки пафлак полнет со шампињони
Гратинирани јунешки шницли
Шницли Медуза
Буткица на тајвански начин
Свински шницли а ла Наташа
Корзикански гулаш
Пилешко со строганов сос
Ролат од мелено месо со шампињони
Пијано пиле со буковка
Јунешко во црвено вино
Кременадли полнети со ананас
Сараевски ќебап во дом. сомун со кајмак
Раженчиња на кинески начин
Пилешко со сланина и моркови
Чешки специјалитет
Јунешки шницли со банани во кромид
Пиле Маренго
Филувано јунешко со модар патлиџан
Гурмански уштипци
Телешки рамстек со праз
Јунешки гради на тексашки начин

ДЕСЕРТИ

Париски бананчиња
Гордоста на плавушата
Сусам штангли
Јуфки со афион
Серенада колач
Домино коцки
Портокал парфе
Печн карамел крем
Корнфлекс пуслици
Обланди со чоколада и рум
Пандоро
Колач од Јагоди
Беќарска торта
Кругови со кафе и бадеми
Шампонезе
Торта од пишкоти
Жолта реформ торта
Глазирана торта со лимон
Венец од бадеми
Химбер торта


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.