NavigationХрана и Вино бр. 33

Ф Е В Р У А Р И
2007
ПРЕДЈАДЕЊА

Пијани тиганици
Карфиол во сос од сирење
Рози од сирење
Финска пита
Пица со колбаси
Паштета од џимиринки
Мусака од њоки
Пита со џимиринки
Триаголници со шунка
Германски празничен венец
Чорба од кељ
Тагатели со сардини и маслинки
Полнети паштети од сирење
Англиска пилешка чорба
Домашна салата
Полнети крокети од ориз
Солена торта од спанаќ и сирење
Мусака од компири и шунка

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Зајак во сос од сенф со палента
Запечено чкембе
Крап на подварок
Унгарско печење
Варено во сос од јунешко
Копани со сланина
Шницли од лигњи
Пилешки ќебапи
Полпетоне
Пилешко на австриски начин
Коленица во кајмак
Шпански гулаш
Сипи со грашок
Јунешки црн дроп со сланина
Токањ со кисела зелка
Шунка во вино
Ролат од риба
Свинска буткица со суво грозје
Перкелт на месарски начин

ДЕСЕРТИ

Колач Сочен залак
Аџиска пита
Кралски чоколадни шнити
Сончева торта
Запечени палачинки со ореви
Ролнички со вишни
Пита со вишни
Корпички со вишни
Колач од мандарини
Американски колачи со чоколада и ореви
Кадаиф торта
Колач од афион со вишни
Сицилијански колач со суво овошје
Бегова баклава
Јаболка во лиснато тесто
Брз колач со јаболка
Слатки канелони
Чоколаден куглоф со карамел


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.