NavigationХрана и Вино бр. 43

Ј А Н У А Р И
2008
ПРЕДЈАДЕЊА

Грчка мусака
Лесно предјадење од кељ
Макарони со месо и бешамел
Кох од грашок
Мусака од инстант пире
Бела морска чорба
Мед. пита со модри патлиџани
Мусака од чкембе
Пита со туна
Скадарлиска телешка чорба
Калифорниска салата
Рижото со пилешки црн дроб
Пченична проја “острог”
Анината пита
Солени еклери
Празнични штангли
Божиќна торта со палачинки
Зелник
Шпагети со школки “љубожда”

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Јунешко во сос од сенф
Јунешка коленица со рен
Кременадли со тестенини
Свечено пилешко
Зајак во расолница
Пилешко полнето со грашок
Медитеранско ќофте
Свински ребра на гурмански начин
Ловечки шницли на австриски начин
Свечен ролат од мелено месо
Лесковачка мучкалица на мак. начин
Необично ќофте
Печенка во кељ
Новогодишен специјалитет
Пиперки полнети со колбаси
Ролни со ориз
Кавурма со праз
Босански ширден
Тоскански шницли

ДЕСЕРТИ

Новогодишна торта
Леа торта
Торта со портокал
Циганска торта
Колачите на Надица
Торта грчки сладолед
Бомбици од суви смокви
Американска пита со јаболки
Жербо пита со афион
Кифлички со пиво
Кифлички со вишни
Грчка пита со тахини крем
Јаболки во бадемово тесто
Божиќни снаи
Босанска капа
Пита со грозје
Пита со мед
Ламбада
Силвестер со обланди


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.