NavigationХрана и Вино бр. 44

Ф Е В Р У А Р И
2008
ТУРСКА КУЈНА

Субереи
Манти
Супа од црвена леќа
Кисир салата
Јајла чорба
Саган долма
Чомлек ќебап
Тава Анкара
Леврек во сос од раки
Имам бајалди
Гриз алва
Кадаиф со фстаци
Казандиби
Везирови очи
Ашуре

ПРЕДЈАДЕЊА

Кифлички од компири со шунка
Шарена солена торта
Млечни погачици
Солена торта
Кнедли од месо
Коцки со сирење
Мераклиска мусака
Далматинска салата
Салата од целер на мама дара
Салата без мајонез
Бурекџики
Тортелини во сос од месо
Шампињони на француски начин
Пожар од шампињони

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Шницли во кокосово брашно
Свинско печење со суви сливи
Свинско филе со кисела зелка
Гурманска рапсодија
Пастрма со вотка
Крап на новоселски начин
Телешки јазик во сос од црвено вино
Ролат од месо
Телешки кришки со шампињони
Пилав Алл ригхт
Полнето пиле
Плетена свинска печенка
Сремски ќебап во лонец
Тава со месо и зеленчук

ДЕСЕРТИ

Дорина
Торта со бисквити
Ноблица торта
Николова торта
Непечена торта
Амбасадор  ролат
Полнети суви кајсии
Медењаци
Бомбици од лешници
Кремпита со вишни
Пита од чоколада
Чоколадни штангли
Чоколадни коцки
Обланди со таан алва
Осино гнездо
Бананасти коцки


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.