Navigation



Храна и Вино - специајлно издание бр. 2

Ефтини
И брзи
посни јадења
М А Р Т
2005
ПРЕДЈАДЕЊА

Малку поинакво тавче гравче
Рибја Чорба
Пролетна рибја салата
Полнети перчурки со зеленчук
Питулици
Пита со риба
Ѓувеч без месо
Салата од грав со домати
Медитеранска салата
Рибја салата
Колонијална салата
Мусака од ориз
Јота
Кисели краставички полнети со крем од сардини
ПаШтета од туна со ф’стаци
Кикиритки штангли
Салата од брокули
Домати полнети со туна
Салата од краставици
Супа од печурки
Посен ѓувеч со спанаќ
Салата од ориз и печурки со лешници

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Динстан зеленчук во доматно пире
Сарма од штавел
Пастрмка со пет вкуса
Бродет од ослиќ
Посна сарма
Посна манџа
Пица со печурки
Лешо бакалар
ЗапеЧен грав со компири
Ручекот на Св. Пантелејмон
Посна мучкалица
Полжав со печени пиперки
Ослиќ во тесто
Резанки со праз
Грав со коприви
Пастрмка со печурки
Чадена скуша со ќофтиња од грав
Полнет компир
Јосфилд
Похувани тиквички со лук
ЗапеЧени филети од бакалар
Рестован лосос
Спирали населски начин
Ладна ослиќ торта

ДЕСЕРТИ

Бомбици со локум
ГрЧка посна алва
ГрЧки колачи со сусам
Посни ванилици
Смокви полнети sо чоколада и бадеми
Холандски кекс “speculaas”
Посен колач од урми
Посна торта
Тути фрути колаЧ
Смокварки
Коцки со урми
Посен колач
Посна грчка баклава
Салама од кокос
Торта од јаболка
Салватор
Гурабии со бадеми
Колач со џем
Посна пита
Тркалца со Лимон
Ролат од Бисквити
Снежен леб
Обланди со локум






Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.