NavigationХрана и Вино - специајлно издание бр. 4

Посно, здаво
и диетално
М А Р Т
2006
ПРЕДЈАДЕЊА

Велешки посни триаголници
Пита од ориз
Кисели пиперки полнети со грав
Чорба од домати со гриз
Чорба од компири и макарони
Манастирска чорба
Бурек со тиквички
Салата од ориз и туна
Кисела чорба од спанаќ
Пита со шампињони и праз
Полнети компири со соја
Чорба Ленинград
Солена торта од пиперки и домати
Рижото од спанаќ
Триаголници од гот. кори полн. со печурки
Домати на Шпански начин

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Ориентална јанија
Компир во пик, сос со поху. печени пиперки
Полнет крап на кумановски начин
Модар патлиџан полнет со ориз
Паприкаш со соја
Мучкалица од соја
Маринирани рибини раженчиња
Ослич со праз
Шницли од спанаќ со крокети од палента
Турли ѓувеч
Посни шницли со тартар сос
Ќофтиња од праз
Риба на смедеревски начин
Туна со свежа зелка
Кошнички од праз во сос од домати

ДЕСЕРТИ

Овошен десерт
Штипски посен ролат
Посна добош торта
Посна торта со смокви и пиво
Плочки со ореви
Бомбици со кокос и локум
Посна торта со мед
Бомбици со кикиритки и урми
Посен колач со смокви
Домашна алва на велешки начин
Посна какао торта
Колачите на Верче
Кумановски татлии
Ролат од бисквити
Бушави банани
Слатка росица
Торта без јајца
Посна торта со локум


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.