NavigationХрана и Вино - специајлно издание бр. 1

Малку
поинаква
зимница
С Е П Т Е М В Р И
2004
Рецепти

Песто сос
Италијански доматен сос
Босилок во маслиново масло
Салата од моркови
Мешана салата
Брашовска салата
Шарена салата
Циганска салата
Зелена салата
Убаво зачинета салата
Закиселен карфиол и брокули
Карфиол на азиски начин
Туршија на грчки начин
Закиселена пченка
Краставици со кромид и бибер
Краставици на руски начин
Краставици на ориентален начин
Зачинети корнишони
Корнишони на чешки начин
Краставици со ракија
Пикантни краставици со сенф
Сечкани краставици
Пеглани пиперки - наша класика
Пиперки со краставици
Пиперки со сардини
На италијански начин
Пиперки со мед
Барени пиперки
Пиперки полнети со зелени домати, кромид и моркови
Пржени пиперки полнети со зелка
Пиперки пржени во масло
Љутко
Кисели пиперки со урда
Паштета од домати
Мармалад од домати
Домати со босилок
Сок од домати
Кечап зачинет со јаболки
Модар патлиџан како салата
Наши модри патлиџани
Модри патлиџани
На македонски начин
Крем од модри патлиџани
Кавијар од модри патлиџани
Маринирани модри патлиџани
Модар патлиџан за мусака
Италијански модри патлиџани
Шпански печурки
Сушени печурки
Закиселени печурки
Шарени печурки
Лисичарки во лимон
Печурки во масло
Печурки во оцет
Печурки во солена вода
Солени миризливи печурки
Карфиол на слатко-кисел начин
Салата од зелка со јаболки
Слатко-кисел зеленчук 1
Слатко-кисел зеленчук 2
Мешан зеленчук на провансалски начин
Тиквички со босилок
Пикантен кромид
Тиквички за полнење
Кисела боранија
Сушена боранија
Компот од круши
Компот од сливи за гурмани
Компот од сливи
Компот од грозје
Компот од дуњи со вино
Тути фрути компот
Мармалад од мешано овошје
Мармалад од дуњи
Мармалад од дињи
Француски мармалад од сливи
Џем од праски
Џем од смокви
Џем од кајсии
Џем од боровинки со мед
Џем од круши
Џем од јаболки
Џем од тиквички со лимон
Слатко од сливи со ореви или бадеми
Слатко од грозје
Слатко од костени
Слатко од лубеница
Слатко од шипки и јаболки
Слатко од лимони
Слатко од смокви
Сок од цвекло
Бистар сок од јаболки
Сок од капини
Сируп од дуњи
Ликер од лимони
Ликер од малини
Ликер од дренки
Портокали со бренди


Copyright © 2002-2008, MedFOCUS production.